whatsapp logo

WhatsApp logo

WhatsaApp to druga najpopularniejsza aplikacja służąca stricte do komunikacji. Klarowne logo WhatsaApp kojarzone jest przez wielu ludzi. Bez dwóch zdań jest to jedno z bardziej schematycznych logo wśród popularnych aplikacji, ale czy to coś złego? W tym artykule chcemy przedstawić wam historię logo WhatsaApp i jego znaczenie. Jeśli interesuje Cię ten temat to zapraszamy do lektury.

Znaczenie i historia logo WhatsaApp

WhatsaApp jest dość starą aplikacją, w końcu ma 13 lat a w świecie internetu to naprawdę sporo. Jej pomysłodawcą jest były pracownik wyszukiwarki Yahoo! Jan Koum.

Jak sam mówi po zakupie iPhona zrozumiał, że przyszłością są aplikacje mobilne i wspólnie ze swoim kolegą Brianem Actonem postanowili stworzyć aplikację do ułatwiającą komunikację.

Czy się udało? Już po 4 latach aplikacja WhatsaApp znajdowała się na 190 milionach telefonów. W chwili pisania artykułu z WhatsaApp korzysta miesięcznie średnio 2 mld. ludzi.

Głównym założeniem projektu było stworzenie czatu online, który pozwoli zniwelować udział SMS-ów w komunikacji.

Nazwa WhatsApp pochodzi od wyrażenie „Co słychać” i trzeba powiedzieć, że jest to bardzo zgrabne użycie generycznej fraz do stworzenia nazwy.

Początki działalności nie były łatwe, aplikacja zawierała wiele błędów i gdyby nie Braian, projekt zapewne by upadł. To on zachęcił pomysłodawcę do dalszych prac co okazało się doskonałą decyzją.

Aplikacja została wchłonięta przez Facebooka, czyli firmę posiadającą Messengera będącego największą konkurencją dla WhatsaApp.

Przez cały ten czas WhatsaApp miał tylko jedno logo, które w niezmienionej formie istnieje do obecnych czasów.

Logo WhatsaApp

logo whatsapp
źródło: https://1000logos.net/whatsapp-logo/

Nie da się ukryć, że symbolika logo WhatsaApp jest bardzo klarowna.

Głównym elementem w logo jest słuchawka telefonu umieszczona w dymku tekstowym.

Właśnie taką formę ikony logo przybiera większość komunikatorów internetowych.

Warto również zwrócić uwagę na „ogon” skierowany w prawą stronę, który podświadomie wskazuje nadchodzącą wiadomość.

Podniesiona słuchawka jest symbolem łatwości komunikacji i ma sprawiać wrażenie, że z aplikacji można dzwonić do ludzi na całym świecie.

Prostota logo i brak wyróżniania się na tle konkurencji jest minusem w początkowej fazie. Teraz myśląc o ikonie przychodzącej wiadomości wiele osób ma właśnie w głowie logo WhatsaApp. To tylko pokazuje jak coś generycznego może stać się unikatowym, o ile trafi do odpowiednio dużej grupy osób.

W 2020 roku istniało 8 oficjalnych ikon, które były dopasowywane do systemu operacyjnego oraz różnych funkcji. Nie wszystkie są wykorzystywane, część z nich została uznana za przestarzałe.

Kolory zastosowane w logo WhatsApp

logo whatsapp na zielonym tle
źródło: https://1000logos.net/whatsapp-logo/

Logo WhatsaApp złożone jest z barw białej i zielonej (#25D366). Jest to jasny odcień zieleni kojarzący się z przychodzącym połączeniem. Zieleń i biel mogą być również kojarzona z czymś świeżym i bardzo wyrazistym.

Powyższy obraz pokazuje sytuację, w której logo WhatsApp umieszczane jest na zielonym tle. Wtedy z logo usuwane jest szare obramowanie a pozostałe elementy pozostają bez zmian.

Czcionka logo WhatsApp

logo z napisem whatsapp
źródło: https://1000logos.net/whatsapp-logo/

Standardowo logo składa się wyłącznie z ikony, ale istnieje również wersja z nazwą aplikacji. Tak samo jak w przypadku większości nazw aplikacji i portali, ikona znajduje się po lewej stronie napisu.

Napis WhatsaApp powstał w oparciu o prostą czcionkę bezszeryfową Helvetica Neue. Taki zabieg pozwolił uzyskać dobrą czytelność i prostotę logo WhatsaApp.

Cechą charakterystyczną tego fontu jest spłaszczenie wierzchołków liter „W” i „A”. Nazwa aplikacji podzielona jest na dwa osobne słowa, które zaczynają się wielkimi literami.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *