Od ilu lat jest Instagram? Z tym pytaniem nie może sobie poradzić wielu młodych czytelników. Już na wstępie warto powiedzieć, że Instagram jest portalem społecznościowym dla osób od 13 roku życia. Podobnie ma się sytuacja z innymi portalami, o czym pisaliśmy w osobnych artykułach. Sporo osób, które rejestrują swoje konta na IG to osoby młode, często nastolatkowie. Możliwość śledzenia ulubionych influencerów zachęca do zakładania konta przez coraz młodsze osoby. Wśród wielu kont na Instagramie znajdują się również profile prowadzone przez dzieci, jednak są sukcesywnie usuwane. Dlaczego Instagram jest od 13 lat i czy można coś z tym zrobić?
Od ilu lat jest Instagram?
Instagram to jedna z najpopularniejszych aplikacji mediów społecznościowych. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób młodych i firm. Jest to doskonałe narzędzie do promowania własnej marki.
Za nim przejdziemy dalej, powtórzmy raz jeszcze:
- Instagram jest od 13 lat
Jest to bardzo łatwe do sprawdzenia, praktycznie każdy może spróbować założyć konto podając późniejszą datę urodzenia. W takim przypadku otrzymamy komunikat mówiący o tym, że nie udało się utworzyć konta.
Również w oknie rejestracji widoczny jest link „Dlaczego mam podać datę urodzenia?”. Po jego otwarciu wyskakuje komunikat, z którego możemy przejść do regulaminu IG.
To właśnie w regulaminie znajdujemy zapisy mówiące o minimalnym wieku użytkowników.
Kto może korzystać z Instagramu. Chcemy, by nasz serwis był na tyle otwarty, na ile jest to możliwe, ale chcemy też, by był bezpieczny i zgodny z prawem. Zatem od użytkowników, którzy chcą stać się częścią społeczności Instagramu, wymagamy zastosowania się do określonych ograniczeń.
-
Użytkownik musi mieć ukończone 13 lat.
Jak widzisz jednoznacznie odpowiadają na pytanie zawarte w tytule Instagram jest od 13 lat.
Instagram od ilu lat wedle App Store i Google Play?
Bardziej dociekliwi użytkownicy mogą szukać dalej, mając nadzieję, że gdzieś jest jednak zawarta informacja, że nawet młodsze osoby mogą mieć Instagrama.
Faktycznie nieco mylące może być oznaczenie widniejące w App Store i Google Play. Tam aplikacja Instagram posiada kategorię wiekową 12+. Jednak musisz wiedzieć, że nie jest to żaden wyznacznik a jedynie wewnętrzne ograniczenie wiekowe, które nie musi pokrywać się z regulaminem aplikacji.
Wśród powodów ograniczających wiek, które zostały wymienione mamy:
- Rzadkie/łagodne używanie alkoholu, tytoniu lub narkotyków
- Rzadkie/łagodne treści dojrzałe/sugerujące
- Rzadkie/łagodne treści seksualne i nagość
- Rzadkie/łagodne wulgaryzmy lub niegrzeczny humor
Dlaczego Instagram jest od 13 lat?
Na Instagramie jest masa zdjęć o charakterze seksualnym czy z treściami dla osób dorosłych. Nie każde dziecko reaguje tak samo na podobne treści. Jednak to nie aspekty moralne określają to od ilu lat jest Instagram.
Regulamin portalu powstaje w oparciu o powszechnie obowiązujące prawo. W większości krajów możliwość zakładania kont na portalach i akceptacja regulaminu możliwa jest od 13 roku życia. Tak samo jest w USA, gdzie portal został założony.
Od ilu lat faktycznie można mieć konto na IG?
Papier przyjmie wszystko, ale czy ograniczenia wiekowe mają pokrycie w rzeczywistości? Niestety jak to często bywa blokada wiekowa jest łatwa do przejścia. Wystarczy podać nieprawdziwy wiek a konto zostanie założone.
Dlatego jeśli, ktoś skłamie ze swoim wieku może założyć konto poniżej 13 roku życia. Jednak niech zapomni o publikacjach zdjęć, gdyż takie profile często są zgłaszane i usuwane.
Chcąc założyć konto na Instagramie wykorzystując login Facebook, pobierana jest data urodzenia z tego drugiego portalu. Na FB konto również mogą mieć wyłącznie osoby powyżej 13 lat.
W przypadku Hiszpanii czy Korei południowej konto na Instagram mogą mieć dopiero 14 latkowie.
Czy Instagram jest bezpieczny dla dzieci?
Nożyczki w rękach dziecka siedzącego przy stole nie stanowią wielkiego zagrożenia, ale gdy dziecko zacznie z nimi biegać i wymachiwać to zaczyna się problem. Podobnie ma się sytuacja z mediami społecznościowymi. Te używane w odpowiedni sposób nie powinny demoralizować dziecka czy wpływać negatywnie na jego psychikę.
Prywatne Instagramy są rzadkie, do komunikacji raczej używa się Messengera czy WhatsApp. Wiele osób pokazujących się na Instagramie zakłamuje rzeczywistości pokazując życie wyłącznie w pozytywnych barwach. Dziecko może sądzić, że w jego życiu coś jest nie tak, skoro czasem kłóci się z rodzicami, nie zawsze ma ochotę iść do szkoły czy nie jeździ na fajne wakacje.
Ograniczenia wiekowe na portalach typu Instagram w głównej mierze powstają ze względu na przepisy prawne, a nie z inicjatywy twórcy portalu. Tym zależy na jak największym gronie odbiorców w tym dzieci.
Niektóre treści reklamowe przeznaczone są dla osób dorosłych i produkty, które się tam znajdują nie powinny być kupowane przez młodociane osoby.
Dziecko publikujące zdjęcia narażone jest również na hejt, który potrafi złamać dorosłe osoby o wysokiej samoświadomości.
Jednak o tym czy Instagram jest bezpiecznym miejscem decydują w głównej mierze rodzice. Warto kontrolować z kim komunikuje się dziecko i jakie treści przegląda, wtedy można spać spokojnie.
Mamy nadzieję, że wiesz już od ilu lat jest Instagram i dlaczego takie ograniczenia wiekowe występują.