messenger od ilu lat

Messenger od ilu lat

W dzisiejszym świecie komunikacja odbywa się na różne sposoby w dużej mierze za pośrednictwem internetu. Messenger to najpopularniejsza aplikacja do przesyłania wiadomości. Czy jest to aplikacja dla dziecka? Podobnie jak Facebook tak i Messenger jest od 13 lat, czy zatem Twoje dziecko może z niego korzystać? W tym artykule odpowiemy dokładnie na pytanie od ilu lat jest Messenger, skąd takie ograniczenie wynika i co należy zrobić jak się nie spełnia ograniczeń wiekowych.

Od ilu lat jest Messenger?

Odpowiedź na to pytanie jest łatwa do udzielenia, gdyż znajduje się w regulaminie samej aplikacji. Messenger jest od 13 roku życia, młodsze dzieci próbując się zarejestrować nie będą mogły założyć konta.

 • Aplikacja Messenger do poprawnego działania wymaga posiadania konta na Facebooku, a żeby takie konto założyć należy mieć ukończone 13 lat.

Dokładną informację o tym, kto może skorzystać z Facebooka a co za tym idzie Messengera znajdziemy na stronie https://www.facebook.com/legal/terms, w punkcie 3 „Zobowiązania użytkownika na rzecz Facebooka i naszej społeczności”, podpunkt 1:

Staramy się, by Facebook był dostępny dla wszystkich, ale nie mogą z niego korzystać:

 • Osoby poniżej 13 roku życia;
 • osoby skazane za przestępstwa seksualne;
 • osoby, których konto uprzednio zablokowaliśmy z powodu naruszenia naszego regulaminu lub zasad;
 • osoby mające zakaz otrzymywania naszych produktów, usług lub oprogramowania na mocy obowiązujących przepisów.

Jak widać sytuacja jest jasna, Messenger jest od 13 lat i dzieci poniżej tego wieku nie mogą korzystać z aplikacji bez łamania regulaminu.

Jednak 13 letnia osoba to wciąż dziecko i Messenger daje rodzicom możliwość kontrolowania pewnych działań dziecka w aplikacji. Dla rodziców osób poniżej 18 roku życia przewidziano specjalne funkcje zabezpieczające. Dzięki nim można kontrolować kto może się kontaktować z dzieckiem czy jak długo pozostają widoczne w wyszukiwarce.

Messenger – od ilu lat wedle App Store i Google Play?

od ilu lat jest messenger

Warto zwrócić uwagę, że sklepy, z których pobierasz aplikację Messenger mają inne ograniczenia wiekowe dla tej aplikacji. Jednak to są ich wewnętrzne systemy oceny i są jedynie sugestią dla użytkowników.

Wciąż głównym wyznacznikiem determinującym to kto może używać danej aplikacji jest wewnętrzny regulamin Facebooka/Messengera.

Dlaczego App Store nadała Messengerowi ogranicznik wiekowy od 12 lat? Podał dwa główne powody:

 • Rzadkie/łagodne symulacje hazardu
 • Rzadkie/łagodne przemoc w postaci kreskówek lub fantasy

Nie są to absolutnie najważniejsze zagrożenia jakie wiążą się z korzystaniem z Messengera. Te pochodzą w głównej mierze od użytkowników i ciężko przypisywać je bezpośrednio aplikacji.

od ilu lat mozna miec messengera

Jeszcze łagodniej do obostrzeń wiekowych podchodzi sklep Google Play, który informuje, że aplikacja Messenger dostępna jest dla wszystkich niezależnie od wieku. Naturalnie jest wewnętrzne oznaczenia, niepokrywające się z regulaminem aplikacji i nie zmienia to faktu, że Messenger jest od 13 lat.

Czy Messenger jest faktycznie od 13 lat?

Jak to często bywa, blokada wiekowa stosowana w różnych portalach opiera się na skłamaniu co do wieku. Nawet kilkuletnie dziecko będzie w stanie obejść te zabezpieczenia podając zawyżony wiek.

Profile dzieci na Messenger i FB można zgłaszać, są on wtedy banowane. Nie zmienia to faktu, że obecnie z Messengera korzysta wielu 12 i 11-latków a nawet młodsze dzieci.

Messenger dla dzieci – Messenger Kids

Co zrobić jeśli nie chcesz łamać regulaminu Messengera? W takim wypadku można zainteresować się pobraniem aplikacji Messenger Kids. Jest to alternatywny komunikator, z którego mogą korzystać osoby poniżej 13 roku życia zgodnie z regulaminem.

Żeby móc korzystać z Messengera poniżej 13 lat, konto dziecka musi zostać powiązane z kontem rodzica. Messenger Kids nie wyświetla dzieciom reklam i nie zawiera wbudowanych opłat, aplikacja sama w sobie również jest darmowa. Jest to jedyny Messenger, który działa bez konta na facebooku.

Aplikacja umożliwia kontrolowanie dziecka, dodatkowe funkcje pozwalają:

 • Sprawdzić rozmowy z ostatnich 30 dni
 • Sprawdzić przesyłane zdjęcia i filmy
 • Zdalnie wylogować dziecko
 • Kontrolować kogo dziecko dodaje do znajomych

Aplikacja działa na takich samych zasadach jak standardowy Messenger. Można prowadzić czat, rozmowy przez Wi-Fi a dodatkowo dzieci znajdą w aplikacji więcej gifów i emoji dostosowanych dla najmłodszych użytkowników.

Czy Meesenger jest bezpieczny dla dzieci?

Wiesz już od ilu lat jest Messenger i że da się obejść regulamin zakładając konto przed 13 rokiem życia, albo skorzystać z Messengera Kids. Pozostaje pytanie czy dzieci powinny korzystać z takich komunikatorów.

Messenger sam w sobie nie jest aplikacją, w której występują treści nieodpowiednie dla dzieci. Co prawda znajdziemy w nim gify o podtekście seksualnym, ale jest to jedynie podtekst a nagość nie występuje.

Głównym powodem ograniczeń wiekowych Messengera jest prawo Stanów Zjednoczonych oraz poszczególnych państw. Dość powiedzieć, że Messenger w Hiszpani jest np. od 14 lat.

Dzieci rozwijają się w różnym tempie i pojmowanie świata przez dwóch 9 latków może być na zupełnie innym poziomie. To od rodziców w dużej mierze zależy, czy aplikacja będzie w dobry sposób wykorzystywana. Facebook przygotował dla rodziców specjalny portal, na którym można zapoznać się z bezpieczeństwem na stronie i w aplikacji Messenger:

 • https://www.facebook.com/safety/parents

Kontrola rodzicielska powinna dotyczyć wszystkich aspektów działalności dziecka w internecie. Należy kontrolować to jakie informacje dziecko udostępnia, jakie treści przegląda i z kim się kontaktuje, wtedy takie aplikacje jak Messenger nie będą zagrożeniem.

Messenger ułatwia łączność pomiędzy dzieckiem i rodzicem, ale również pomiędzy dzieckiem a rówieśnikami. Wielu młodych ludzi posiada konta na Facebook i komunikuje się przez Messengera pomimo tego, że nie spełniają wymogów wiekowych. Nie zachęcamy do łamania regulaminu aplikacji i portali, zwłaszcza że do dyspozycji jest dedykowana dzieciom aplikacja Messenger Kids.

Mamy nadzieję, że po tym artykule wiesz już, że Messenger jest od 13 lat i jest możliwość zainstalowania aplikacji, która pozwala korzystać z Messengera młodszym użytkownikom.

5/5 - (1 vote)

One thought on “Messenger od ilu lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *