Od ilu lat jest Twitter? Takie pytanie zadaje sobie wiele młodych osób planujących założenie konta na tym portalu społecznościowym. Jak się okazuje można to w bardzo prosty sposób sprawdzić, próbując zarejestrować konto za pośrednictwem numeru telefonu. Jednak w tym artykule oprzemy się nie tylko na regulaminie Twittera odnoszącym się co do minimalnego wieku użytkowników, ale również sprawdzimy co na ten temat mówi polskie i europejskie prawo.
Od ilu lat jest Twitter?
Prawo jest zmienne, ciągle ewoluuje i próbuje się wprowadzać kolejne ograniczenia. Jeszcze do niedawna wydawało się, że konto na Twitter będą mogły posiadać osoby powyżej 13 roku życia. Jednak w przyszłości możliwe są zmiany w Unii Europejskiej, które sprawią, że konto na Twitterze będą mogły posiadać wyłącznie osoby powyżej 16 roku życia. Niemniej taka decyzja jeszcze nie zapadła co oznacza, że:
- Twitter jest od 13 lat.
Pomocny okazuje się tutaj regulamin tego portalu społecznościowego, w którym czytamy:
Możesz korzystać z Usług tylko wtedy, gdy zgadzasz się na zawarcie wiążącej umowy z Twitterem i nie jesteś osobą, której nie przysługuje prawo do korzystania z usług zgodnie z przepisami obowiązującej jurysdykcji. W każdym przypadku, aby korzystać z Usług, musisz mieć co najmniej 13 lat lub w przypadku Periscope 16 lat.
Kluczowy jest tutaj fragment mówiący o „jurysdykcji”, która jest wyżej nad regulaminami poszczególnych stron. W przypadku Polski, minimalny wiek w jakim można założyć konto na Twitterze to właśnie 13 lat. Jeśli spróbujesz wpisać datę, która będzie świadczyć, że nie masz 13 lat, otrzymasz komunikat:
Dlaczego Twitter jest od 13 lat?
Twitter nigdy nie był medium społecznościowym skierowanym do osób młodych. Portal nie wykorzystuje zdjęć i opiera się na komunikacji tekstowej. Jednak charakterystyka Twittera nie ma wpływ na to od ilu lat można zakładać tam konto.
Elementem wpływającym na ograniczenia wiekowe jest prawo. Zgodę na przetwarzanie danych można wyrazić będąc włącznie osobą dorosłą. Prawda jest taka, że mało kto to weryfikuje, ale takie zapisy w prawie istnieją.
Rodzic może udzielić dziecku zgody na to aby dany serwis przetwarzał jego dane osobowe, jednak akceptacja zgody nie jest równoznaczna z uchronieniem dziecka od niebezpieczeństw.
Do tej pory większość stron internetowych, wymagało od swoich użytkowników posiadania minimum 13 lat. Jednak wedle różnych statystyk około ¾ z osób poniżej 13 roku, kłamało przy podawaniu daty. Zgodnie z nowymi przepisami, właściciel portalu może wymagać nawet skanu dowodu tożsamości osoby zakładającej konto.
Od ilu lat jest faktycznie Twitter?
Wyżej przedstawione informacje nie mają większego znaczenia, gdyż jak to często bywa, prawo swoje a rzeczywistość swoje. Blokada wiekowa jest tak prosta do obejścia, że poradzi sobie z tym nawet kilkuletnie dziecko.
Jeśli chcesz korzystać z Twittera, niezgodnie z obowiązującym prawem, możesz podać dowolny wiek, który jest akceptowalny przez tę firmę. Obecnie istnieją tysiące jak nie miliony kont osób, które zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa, nie powinny mieć dostępu do Twittera.
Mamy nadzieję, że wiesz już od ilu lat jest Twitter i dlaczego występują takie ograniczenia wiekowe a nie inne.
Na Twitterze krąży dowcip, w który może doprowadzić do blokady konta. We wpisach możemy przeczytać, że zmiana daty urodzin w profilu na 2007 rok skutkować będzie wyświetlaniem kolorowej wersji platformy. Nie dajcie się na to nabrać.