od ilu lat jest facebook

Od ilu lat jest Facebook w Polsce?

Facebook to najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, ale dostęp do niego mają wyłącznie osoby, które ukończyły 13 rok życia. Choć Facebook w Polsce jest od 13 lat to konto na tym portalu ma wielu młodszych użytkowników. Niestety weryfikacja wieku w tego typu serwisach nie jest w pełni szczelna. Jednak zmiany spowodowane RODO w 2018 roku wymusiły na portalach społecznościowych zbierających dane osobowe, pewną modyfikację swojego podejścia. W tym artykule dokładnie odpowiadamy od ilu lat jest Facebook i dlaczego występują takie ograniczenia a nie inne.

Od ilu lat jest Facebook w Polsce?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie Facbook dostępny jest dla wszystkich osób powyżej 13 roku życia.

Informacji na temat tego kto może korzystać z Facebooka należy szukać w regulaminie serwisu znajdującym się na stronie https://www.facebook.com/legal/terms. Informacja o minimalnym wieku użytkowników znajduje się w punkcie 3 „Zobowiązania użytkownika na rzecz Facebooka i naszej społeczności” w podpunkcie 1.

Staramy się, by Facebook był dostępny dla wszystkich, ale nie mogą z niego korzystać:

 • Osoby poniżej 13 roku życia;
 • osoby skazane za przestępstwa seksualne;
 • osoby, których konto uprzednio zablokowaliśmy z powodu naruszenia naszego regulaminu lub zasad;
 • osoby mające zakaz otrzymywania naszych produktów, usług lub oprogramowania na mocy obowiązujących przepisów.

Jeśli to wciąż niewystarczające potwierdzenie, upewnienie znajdziemy w Centrum Pomocy Facebooka, gdzie czytamy, że konto może utworzyć wyłącznie osoba, która ma co najmniej 13 lat.

 • Facebook jest od 13 lat.

Osoby nie spełniające wymogów wiekowych mogą spodziewać się szybkiej blokady kona. Facebooka blokuje konta młodocianych osób na podstawie zgłoszeń innych użytkowników i pracy własnych algorytmów oraz pracowników.

blokada wiekowa na facebook

Odblokowanie konta jest możliwe wyłącznie po przesłaniu zeskanowanych dokumentów potwierdzających tożsamość danej osoby.

Obostrzenia wiekowe nie są na rękę dla żadnej strony internetowej. Prowadzą do niższego ruchu co ma przełożenie na niższe wpływy z reklam. Dlatego Facebook niechętnie podchodzi do uszczelniania procesu zakładania konta i weryfikacji danych osobowych.

Od ilu lat jest Facebook na Świecie?

Ograniczenia wiekowe nie są takie same dla wszystkich krajów. Granica 13 lat nie została ustalona wedle własnego uznania. Jest ona dostoswana do prawa panującego w Stanach Zjednoczonych.

Prawo ochrony danych osobowych i prywatności dzieci (Child Online Privacy Protection Act, COPPA) jasno określa, że podmioty zbierające i przetwarzające dane dzieci muszą mieć zgodę rodziców.

Zgodnie z RODO w Europie wymaga się, aby portale tego typu były dostępne dopiero od 16 roku życia. Widać to na przykładzie Google, które jest właściciel YouTube, założenie konta na tym portalu wymaga właśnie ukończonych 16 lat.

Minimalny wiek do założenia konta na Facebook w różnych krajach:

 • Hiszpania – 14 lat
 • Korea Południowa – 14 lat
 • Niemcy – 13 lat
 • Rumunia – 13 lat
 • Francja – 13 lat

Facebook od 12 lat w App Store?

facebook od ilu lat

Pomówmy jeszcze o oznaczeniach wiekowych dla Facebooka stosowanych w sklepach App Store i Google Play. W pierwszym z nich znajdziemy informację, że aplikacje jest dostosowana do użytkowników powyżej 12 roku życia.

W uzasadnieniu oceny wiekowej 12+ czytamy:

 • Rzadkie/łagodne treści obrazoburcze lub czarny humor,
 • Rzadkie/łagodne sceny picia alkoholu, palenia papierosów lub zażywania narkotyków, albo odwołania do tych czynności,
 • Rzadkie/łagodne treści dla dorosłych lub dwuznaczne,
 • Rzadkie/łagodne treści o charakterze erotycznym lub nagość.

Ocena prezentowana na App Store nie jest oficjalną wykładnią i powinna być odbierana wyłącznie jako sugestia dla rodzica i dziecka. Podobnie ma się sprawa z Google Play, które ocenia aplikację Facebook jako „Dla młodzieży”.

Czy dziecko może mieć Facebooka?

Tak i nie, zależnie od definicji dziecka. Jak już wiesz dziecko poniżej 13 roku życia nie może mieć konta na Facebooku.

Jednak w dniu swoich 13 urodzin może bez problemu takie konto założyć i cieszyć się wszystkimi funkcjonalnościami tego medium.

Facebook poniżej 13 lat

Niestety obecnie funkcjonujące blokady wiekowe nie stanowią większego wyzwania do pokonania. Choć z pozoru wszelkie kwestie ochrony dla najmłodszych są spełnione, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko poniżej 13 lat założyło konto na FB.

Podobnie jak na stronach dla dorosłych czy treściach związanych z tytoniem i alkoholem tak i w tym wypadku wystarczy skłamać co do daty urodzenia by utworzyć konto.

Istnieje wiele komunikatorów dla najmłodszych dzieci, jednak wiele z młodych osób chce korzystać z tych samych mediów co osoby dorosłe.

Najczęstszym argumentem dziecka mającym przekonać rodzica do założenia konta przed upływem 13 lat jest stwierdzenie „wszyscy moi znajomi mają już konto na Facebooku”.  Często faktycznie tak bywa, ale nie znaczy to, że należy ulegać presji.

Facebook jako medium społecznościowe nie jest specjalnie podatne na dostęp do niepożądanych treści. Jednak dzieci narażone są na kontakt z nieznanymi osobami. Należy uczulać swoje dzieci na to, że obok zalet jakie daje Facebook jest również wiele zagrożeń.

Różne badania pokazują, że z Facebooka korzysta 25% dzieci w wieku 10-13 lat, a wśród dzieci młodszych jest to około 15%. Są to naprawdę duże liczby, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że na Facebook są nawet 6 letnie dzieci.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *