zdjecia i lista oszustow na facebooku

Zdjęcia i lista oszustów na Facebooku

Facebook to platforma, które daje dużo możliwości, niestety również oszustom. Każdego dnia powstają tysiące fejkowych kont, które służą tylko i wyłącznie wyłudzeniu danych osobowych lub bezpośrednio pieniędzy. Jeśli otrzymasz dziwną wiadomość od osoby, której nie znasz zdecydowanie odradzamy wchodzenie w konwersację. Niestety nie istnieje lista oszustów na Facebooku, powód jest bardzo prosty, konta oszustów są systematycznie banowane a w ich miejsce powstają nowe. Stworzenie ciągle aktualnej listy oszustów ze zdjęciami jest niemożliwe. Istnieją jednak grupy i sposoby, które mogą pomóc nam zidentyfikować oszusta.

Lista oszustów na Facebooku

lista oszustow na facebooku

Facebook ani żadna inna strona nie publikuje aktualnej listy nieprawdziwych kont. Oszuści regularnie zgrywają zdjęcia i informacje z publicznych profili na FB, aby przy ich wykorzystaniu wyłudzać pieniądze. Dlatego jeśli Twoje dane są publiczne, zalecamy ich ukrycie w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nawet Twój profil jest wykorzystywany do oszustw.

Pomimo tego faktu, pewne profile na FB zbierają informacje od ofiar oszustw i umieszczają na swoich łamach informacje o kontach należących do oszustów.

Jednym z takich profili jest „Falszywe Profile UWAGA – Scammers. Nie Daj Sie Oszukac”.

Używając opcji wyszukiwania, możesz wpisać osoby, która wydaje Ci się podejrzana i sprawdzić, czy była o niej wzmianka.

Do naszej listy grup i profili tworzących listy oszustów na Facebooku możemy dopisać:

Do oszustw często dochodzi w momencie, gdy chcemy dokonać zakupu i dajemy się nabrać na wysłanie pewnej przedpłaty, po której opłaceniu dana osoba deklaruje wysłanie paczki. Nigdy nie akceptujmy takiego rozwiązania niezależnie od tego jak oryginalne byłoby tłumaczenia takiej osoby.

Zdjęcia oszustów z Facebooka

zdjecie oszustow facebook

Często pytacie również o zdjęcia oszustów z Facebooka, tu zasada jest dokładnie taka sama jak w przypadku listy oszustów, nie ma jednego banku zdjęć prezentującego zdjęcia wszystkich oszustów z Facebooka.

Przytoczone powyżej grupy publikują często nie tylko imiona i nazwiska fałszywych profili, ale również ich zdjęcia. Należy jednak zaznaczyć, że zdjęcia mogą być ukradzione i osoby widoczne na powyższych fotografiach nie mają pojęcia, że są wykorzystywane do oszukiwania ludzi.

Jak identyfikować oszustów na Facebooku?

Każdy oszust stara się adoptować do zmian, które mają utrudnić mu życie. Co za tym idzie oszustwa są coraz bardziej doskonałe i czasem trudno zorientować się, że coś jest nie tak.

Pierwszym co warto zrobić to wyszukać osobę, z którą rozmawiamy w wyszukiwarce FB. Po wpisaniu imienia i nazwiska tej osoby może okazać się, że istnieje kilka profili jednej i tej samej osoby.

Jednak to rzadki przypadek, oszuści nie są na tyle głupi (nie wszyscy) aby kopiować 1:1 imię i nazwisko skopiowanego profilu.

Wpisując do wyszukiwarki imię i nazwisko osoby, którą podejrzewamy o oszustwo może okazać się, że zobaczymy wzmianki o niej na różnych grupach tak jak w poniższym przypadku.

To profil osoby, która notorycznie posądzana jest o oszustwa. Niestety nie ma schematu, który pozwoliłby nam określić czy dany profil jest fałszywy. Podczas gdy jedni oszuści publikują inne skradzione zdjęcia, inne profile będą zupełnie puste wyłącznie ze zdjęciem.

Metody identyfikacji oszustów:

  • Skopiuj link do zdjęcia podejrzanej osoby do Google grafika (wyszukiwanie obrazem) i sprawdź, czy pojawia się w treściach poświęconym oszustom.
  • Sprawdź czy profil osoby jest aktywny, publikuje treści ma komentarze itd. Naturalnie nie każdy użytkownik jest aktywny, więc jest wskazówka a nie wyznacznik tego, że ktoś jest oszustem.

Pamiętaj, że każdy użytkownik ma możliwość zgłoszenia oszusta. Przy odpowiedniej liczbie zgłoszeń profil zostanie zweryfikowany i usunięty.

Jak nie paść ofiarą oszusta przy zakupach na FB?

Temat bezpieczeństwa w internecie jest bardzo szeroki i nie chcemy się nim zajmować w tym artykule. Skupmy się na najczęstszych przestępstwach dokonywanych na Facebooku.

Tak jak zostało wspomniane najczęstsze oszustwa dotyczą osób, które próbują robić zakupy przez FB. Pamiętaj, aby przed zakupem:

  • Wyszukać w wyszukiwarce Facebook ewentualnych informacji o danej osobie.
  • Nie godzić się na przeniesienie rozmowy na inny komunikator.
  • Jeśli nawiązałeś kontakt przez grupę sprzedażową, sprawdź na grupie czy osoba, z którą rozmawiasz nie została wspomniana jako oszust.
  • Nigdy nie wysyłaj zadatków na paczkę.
  • Nie wysyłaj pieniędzy bezpośrednio na konto bankowe, korzystaj z PayPal i podobnych serwisów pozwalających na cofnięcie transakcji.
  • Nie klikaj w linki wysyłane przez nieznajomych.
  • Nie podawaj numeru telefonu, na który ma zostać wysłany jakiś kod.

Stosowanie się do tych kilku punktów pozwoli zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa i nie będziesz zmuszonym do szukania zdjęć i listy oszustów z Facebooka.

4.5/5 - (2 votes)

2 thoughts on “Zdjęcia i lista oszustów na Facebooku

  1. Ja znalazłam na FB butik Magma gdzie pani sprzedaje kurtki i nie mogłam się zdecydować która wybrać i za pobraniem pani przysłała dwie w rozmiarze m gdzie ja zamawiałam s w dodatku płaszczyk miał być beżowy pani przysłała czarny mój błąd bo nie sprawdziłam przy kurierze a teraz tamta pani nie chce odmienić chociażby na mój rozmiar śmieje się w wiadomościach Messenger że gówno jej zrobię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *